Mięta pieprzowa

(Mentha piperita L.) Mięta pieprzowa jest byliną z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Mięta pieprzowa, zwana także miętą lekarską, jest rośliną znaną od wieków o niezupełnie ustalonym pochodzeniu. Powstała przez samorzutne skrzyżowanie dwóch gatunków mięt: mięty nadwodnej z miętą zieloną, dlatego nie występuje w stanie dzikim.  Jest więc mieszańcem gatunkowym, który nie wytwarza kiełkujących nasion. Była bardzo rozpowszechniona i uprawiana w Europie i Ameryce Północnej, aktualnie uprawia się ją na całym świecie.

bluszcz vademecum
Polana - Mięta pieprzowa

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół w Polsce

Pod nazwą mięta istnieje wiele gatunków tej rośliny. Możemy spotkać się z miętą polną, zieloną czy wodną, jednak najczęściej mamy do czynienia z miętą pieprzową ze względu na jej dobroczynne działanie na nasze zdrowie. Można ją odróżnić od innych gatunków po smaku, ma bowiem smak chłodzący, a dziko rosnące - palący.

Jak wygląda mięta pieprzowa?

Mięta pieprzowa jest rośliną wieloletnią, która pobudza nasze zmysły silnym i przyjemnym miętowym zapachem. Posiada ona silnie ukorzenione, podziemne kłącze, z którego wyrastają wysokie, gęsto ulistnione łodygi o ciemnopurpurowym kolorze. Liście mięty mają charakterystyczny, jajowato-podłużny kształt i nierówno ostro pikowane brzegi. Kwitnie od czerwca do lipca, a jej kwiaty o delikatnym różowofioletowym kolorze są drobne i zebrane na szczytach łodyg w gęste poziome kłosy.

Najbardziej wartościowym surowcem mięty pieprzowej są jej liście

Liście mięty zebrane w odpowiednim czasie, prawidłowo wysuszone i przygotowane powinny zachować zieloną barwę. Zawierają  ponad 1,5% olejku, którego głównym składnikiem jest mentol, nadający olejkowi charakterystyczny smak i zapach oraz  wywołujący uczucie chłodu. Oprócz olejku eterycznego liście mięty pieprzowej zawierają garbniki, gorycze, flawonoidy, a także witaminy i sole mineralne.  

Poczuj miętę do zdrowia!

Napar z mięty to ulubiona herbatka Polaków, która wspiera ich zdrowie i dobre samopoczucie. Mięta wykazuje zbawienny wpływ na układ pokarmowy.  Przede wszystkim działa  rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu ułatwia odejście gazów i usuwa wzdęcia, a także wspomaga ruchy perystaltyczne jelit.  Liście mięty  wykazują także działanie żółciopędne, moczopędne, pobudzają czynności wydzielnicze żołądka i wątroby oraz stymulują trawienie. Natomiast olejek miętowy stosowany jest w nieżytach górnych dróg oddechowych i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, a także do inhalacji.

Liście mięty mają działanie uspokajające

Napar z mięty  działa także uspokajająco i odprężająco. Wypicie gorącego naparu przed snem ukoi nerwy, zrelaksuje i pomoże zasnąć. Nie bez powodu kolor zielony kojarzony jest ze spokojem, co pokrywa się w 100% z działaniem zielonych liści mięty pieprzowej, która pomaga w odprężeniu naszego organizmu.

Czy wiesz, co na kartach historii pisano o mięcie?

Walfrid Strabo, opat klasztoru w Szwajcarii, przed tysiącem lat tak pisał o mięcie: „Kto by mógł wyliczyć wszystkie moce, gatunki i nazwy mięt, równie dobrze mógłby powiedzieć, ile ryb pływa w Morzu Czerwonym albo ile iskier wyrzuca Etna”.  Trzeba więc przyznać, że mało jest ziół o tak wszechstronnym zastosowaniu jak mięta! Dzieje mięty sięgają starożytnego Egiptu – ziele znajdowano w starożytnych grobowcach. Rzymski kucharz Apicius ponoć pisał o mięcie  na niemal każdej stronie swojej książki kucharskiej. Obecnie mięta nic nie straciła na znaczeniu i jest nadal jednym z najbardziej popularnych ziół na świecie!

bluszcz lewy