Ogórek

(Cucumis sativus L.) Ogórek pochodzi z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Ojczyzną ogórka są tropikalne rejony Indii, Półwyspu Indochińskiego i Chin Południowych, jednak jest on niezwykle popularny w każdej strefie klimatycznej. Ogórek w uprawie użytkowej znajduje się od bardzo dawna, znany był już nawet przez starożytnych Rzymian i Greków. Jego obecny gatunek przywędrował do Europy w XVII wieku z Bizancjum i  do dziś uprawiany jest w szklarniach i bezpośrednio w gruncie.

bluszcz vademecum
Polana - Ogórek

Chyba każdy z nas dobrze wie, jak wygląda ogórek, ale czy na pewno?

Ogórek to jednoroczna, szorstko owłosiona roślina o płożącej się łodydze, która dorasta nawet do pięciu metrów długości. Liście ogórka są jasnozielone, dłoniasto klapowane i rosną na długich ogonkach. Co ciekawe, ogórek ma kwiaty, które są bardzo delikatne i o jasnożółtej barwie. Owocem ogórka, który wszyscy znamy i widzimy na sklepowych półkach, jest podłużna, maczugowata jagoda. W uprawie polowej ogórki zaczynają kwitnąć w czerwcu, a okres ten trwa do końca zbiorów, czyli do września.

Surowcem zielarskim jest cały owoc ogórka, ponieważ ma niesamowity wpływ na niemal cały nasz organizm.

Sok ogórkowy zawiera kwasy organiczne i łatwo przyswajalne sole mineralne. Wysoka zawartość wody, bo aż 95,5%, sprawia, że głęboko nawilża on i oczyszcza cały organizm. Dzięki małej zawartości cukrów i innych węglowodanów owoce ogórka mają niską wartość energetyczną, dlatego też są cennym uzupełnieniem niskokalorycznych diet. Co ważne ogórek skutecznie nawadniając organizm, działa moczopędnie, dlatego jest idealnym składnikiem diety dla wszystkich cierpiących na choroby nerek ,układu moczowego i cukrzycy. Regularnie spożywany ogórek reguluje ciśnienie krwi oraz sprawnie obniża poziom cukru, a także neutralizuje kwasy żołądkowe.

O rozjaśniających właściwościach ogórka wiedzieli już nasi przodkowie.

Ogórkowych obierek używano dawniej do rozjaśniania skóry twarzy i pozbywania się starczych plam na dłoniach. Porcelanowa, jasna, delikatna cera była od zawsze oznaką szlachetnego urodzenia i dobrobytu. Łatwa dostępność i spore właściwości pielęgnacyjne sprawiały, iż był on idealną rośliną do przygotowywania naturalnych, domowych kosmetyków. Dawna medycyna ludowa zalecała stosowanie nasion ogórka do walki z tasiemcem i innymi pasożytami wewnętrznymi, a pulpa ze świeżego ogórka leczyła hemoroidy i ‘’oczyszczała krew’’.

Ogórek świetnie działa nie tylko na skórę, ale również na włosy i paznokcie.

Kompresy na włosy ze startego ogórka idealnie sprawdzają się w pielęgnacji włosów z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się i łojotoku. Zawarty w ogórku krzem hamuje wypadanie włosów oraz przyspiesza ich odbudowę. Wpływa on również na produkcje kolagenu, który nie tylko odmładza skórę, ale również pomaga utrzymać w dobrej kondycji nasze paznokcie.

Przemysł kosmetyczny nie pozostaje obojętny na bogactwo składników tego warzywa.

Ogórek dzięki wysokiemu stężeniu enzymów i sporej ilości śluzu znajduje zastosowanie zarówno jako baza do kosmetyków do cery dojrzałej, jak i trądzikowej. Kompleks witamin A, C, B6 i K zawartych w ogórku ma działanie przeciwutleniające i regenerujące. Dodatkowo witamina C zwalcza wolne rodniki i zapobiega starzeniu się skóry, a witamina K znacząco poprawia koloryt skóry, redukując efekt szarej cery i przyśpieszając wchłanianie się siniaków i wybroczyn.

Ogórek wykazuje zbliżony odczyn pH do odczynu ludzkiej skóry, dzięki czemu nie podrażnia jej i bardzo pozytywnie wpływa na jej ogólną kondycję.

Sok ogórkowy idealnie zastępuje mydło i jest alternatywą dla osób cierpiących na alergie skórne. Bezpiecznie może być stosowany do codziennej pielęgnacji okolic oczu, ponieważ widocznie zmniejsza obrzęki i opuchlizny np. po nieprzespanej nocy. Słuszne jest zatem twierdzenie, iż ogórek jest kosmetykiem sam w sobie. Domowe maseczki, bądź gotowe produkty na bazie ogórkowej miazgi działają również ściągająco, wybielają i usuwają przebarwienia, dlatego zalecane są dla osób zmagających się z plamami pigmentowymi i licznymi piegami.

bluszcz lewy

Zobacz produkty