Cytryniec chiński

(Schisandra chinensis (Turcz.) Baill) Cytryniec chiński z rodziny cytryńcowatych (Schizandraceae) w stanie naturalnym występuje w górskich lasach i dolinach rzek Dalekiego Wschodu, głównie w Rosji, Korei, Japonii i Chinach. Nazwa tego niezwykłego drzewa w języku polskim nawiązuje do charakterystycznego cytrynowego zapachu jego owoców. Owoc cytryńca określany jest często mianem owocu o 5 smakach (z chin. wǔ wèi zi). Dlaczego? Ponieważ rozgryzając owoc czujemy smak słodki i kwaśny przez skórkę i miąższ, a miażdżąc nasiona na języku czuć smak cierpki, gorzki, a na koniec słony.

bluszcz vademecum
Polana - Cytryniec chiński

Jakie składniki kryją w sobie owoce cytryńca chińskiego?

Najważniejszą grupą związków obecną w owocach cytryńca chińskiego są lignany. Ponadto owoce są bogate w kwasy organiczne, witaminy i sole mineralne. Cytryniec zawiera również cukry, garbniki oraz olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest cytral o zapachu przypominającym tradycyjną cytrynę.

Owoc do zadań specjalnych.

O cytryńcu mówi się, że  jest  rośliną zaliczaną do grupy „adaptogenów”. Działanie adaptogenne cytryńca polega na polepszeniu zdolności adaptacyjnych organizmu do niesprzyjających warunków środowiska, a także wsparcie organizmu w odzyskaniu równowagi i poprawa sprawności fizycznej i wytrzymałości. Dzięki swoim właściwościom owoc cytryńca stosowany jest jako środek tonizujący, wzmacniający w stanach zmęczenia i osłabienia. 

Kiedy warto sięgnąć po cytryniec chiński?

W owocach cytryńca chińskiego obecne są lignany, które działają ochronnie na komórki wątroby, zapobiegając jej uszkodzeniom i przyspieszając regenerację. Ekstrakty z owoców cytryńca wywierają również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, regulując ciśnienie krwi. Ten fantastyczny owoc zmniejszy także niepokój, zrelaksuje nas i pomoże odzyskać równowagę psychiczną. Dlatego, jeśli mamy kłopoty z zaśnięciem, koniecznie musimy sięgnąć po owoc cytryńca, który pomoże nam pozbyć się tego problemu.

Cytryniec wykazuje również dobroczynne działania na skórę

Owoce cytryńca wykazują właściwości antyoksydacyjne i immunostymulujące, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się skóry.  Działają również przeciwzapalnie, likwidują przebarwienia, aktywizują syntezę kolagenu, a także hamują nadmierne wytwarzanie łoju. Dzięki tym wszystkim właściwościom cytryniec chiński jest bardzo często zastosowany w kosmetologii.

bluszcz lewy