Cytryniec chiński

(Schisandra chinensis (Turcz.) Baill) Cytryniec chiński z rodziny cytryńcowatych (Schizandraceae) w stanie naturalnym występuje w górskich lasach i dolinach rzek Dalekiego Wschodu, głównie w Rosji, Korei, Japonii i Chinach. Nazwa tego niezwykłego drzewa w języku polskim nawiązuje do charakterystycznego cytrynowego zapachu jego owoców. Owoc cytryńca określany jest często mianem owocu o 5 smakach (z chin. wǔ wèi zi). Dlaczego? Ponieważ rozgryzając owoc czujemy smak słodki i kwaśny przez skórkę i miąższ, a miażdżąc nasiona na języku czuć smak cierpki, gorzki, a na koniec słony.

bluszcz vademecum
Polana - Cytryniec chiński

Jakie składniki kryją w sobie owoce cytryńca chińskiego?

Najważniejszą grupą związków obecną w owocach cytryńca chińskiego są lignany. Ponadto owoce są bogate w kwasy organiczne, witaminy i sole mineralne. Cytryniec zawiera również cukry, garbniki oraz olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest cytral o zapachu przypominającym tradycyjną cytrynę.

Owoc do zadań specjalnych.

O cytryńcu mówi się, że  jest  rośliną zaliczaną do grupy „adaptogenów”. Działanie adaptogenne cytryńca polega na polepszeniu zdolności adaptacyjnych organizmu do niesprzyjających warunków środowiska, a także wsparcie organizmu w odzyskaniu równowagi i poprawa sprawności fizycznej i wytrzymałości. Dzięki swoim właściwościom owoc cytryńca stosowany jest jako środek tonizujący, wzmacniający w stanach zmęczenia i osłabienia. 

Kiedy warto sięgnąć po cytryniec chiński?

W owocach cytryńca chińskiego obecne są lignany, które działają ochronnie na komórki wątroby, zapobiegając jej uszkodzeniom i przyspieszając regenerację. Ekstrakty z owoców cytryńca wywierają również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, regulując ciśnienie krwi. Ten fantastyczny owoc zmniejszy także niepokój, zrelaksuje nas i pomoże odzyskać równowagę psychiczną. Dlatego, jeśli mamy kłopoty z zaśnięciem, koniecznie musimy sięgnąć po owoc cytryńca, który pomoże nam pozbyć się tego problemu.

Cytryniec wykazuje również dobroczynne działania na skórę

Owoce cytryńca wykazują właściwości antyoksydacyjne i immunostymulujące, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się skóry.  Działają również przeciwzapalnie, likwidują przebarwienia, aktywizują syntezę kolagenu, a także hamują nadmierne wytwarzanie łoju. Dzięki tym wszystkim właściwościom cytryniec chiński jest bardzo często zastosowany w kosmetologii.

bluszcz lewy

Zobacz produkty

Zobacz produkt Żel pod prysznic nawilżający

Żel pod prysznic nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Zestaw w kosmetyczce ciało

Zestaw w kosmetyczce ciało

Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Regenerujący krem do rąk

Regenerujący krem do rąk

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Krem do rąk nawilżający

Krem do rąk nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej