Grzybień biały

(Nymphaea alba L.) Grzybień biały zwyczajowo nazywany także nenufarem lub lilią wodną jest uznawany za roślinę europejską. W stanie dzikim możemy go spotkać na Bliskim Wschodzie, wyspach Morza Śródziemnego oraz w pasie wybrzeża Afryki Północnej. W Polsce grzybień zwykle występuje na niżu w stojących i wolno płynących wodach, ponieważ zasiedla on chętnie jeziora, starorzecza, stawy i zakola rzek. Co ciekawe grzybień biały podlega ochronie całkowitej, a w niektórych krajach z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został on również ochroną prawną i gatunkową.

bluszcz vademecum
Polana - Grzybień biały

Lilie wodne uprawiane są w oczkach wodnych i stawach oraz na terenie parków i ogrodów domowych.

Grzybień biały pochodzi z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae), jest to wieloletnia bylina wodna o grubym kłączu do 1 metra długości, zanurzonym głęboko w mule dennym. Liście grzybienia są długoogonkowe, pływające, okrągławo jajowate, a do tego skórzaste i delikatnie błyszczące. Lilia wodna ma piękne, duże, śnieżnobiałe kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu. Otwierają się one wczesnym rankiem, zdobiąc sadzawki i jeziora, a zamykają się dopiero popołudniem, chowając swe piękno.

Grzybień biały kwitnie od czerwca do września, ofiarując nam swoje cenne kwiaty.

Głównym surowcem leczniczym grzybienia jest jego biały kwiat (Flos Nymphaeae), a niekiedy wykorzystuje się również jego kłącza i liście. W okresie kwitnienia zbiera się pąki i rozwinięte kwiaty wraz z szypułką i transportuje w stanie świeżym do przetwórstwa. Zbiór cennych kwitów grzybienia następuje na bieżąco i wyłącznie na zamówienie.

Jak medycyna ludowa rzecze...

W lecznictwie ludowym nalewka spirytusowa z grzybienia używana była do zwalczania bólów reumatycznych, a okłady ze świeżych liści na migrenowe bóle głowy. Do dzisiaj wyciągi alkoholowe z tej niesamowitej rośliny są niekiedy stosowane w schorzeniach układu oddechowego, a jego działanie wspomaga również niwelowanie objawów ze strony układu trawiennego. Wywar z korzenia grzybienia może być pomocny np. w leczeniu biegunki spowodowanej zespołem jelita drażliwego.

Grzybień biały jest bogaty w alkaloidy, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, glikozydy i śluzy. Jaki wpływ na nas moją te składniki?

Zawarte w kwiatach grzybienia alkaloidy działają niezwykle uspokajająco na organizm człowieka. Wyciągi ze świeżych kwiatów zmniejszają nadpobudliwość nerwową, ponieważ delikatnie tłumią one wrażliwość niektórych ośrodków w korze mózgowej. Grzybień bardzo korzystnie działa na pracę serca, wycisza kołatanie spowodowane stresem i strachem. Roślina ta wykazuje dodatkowo delikatne działanie nasenne, dlatego znalazła zastosowanie w leczeniu stanów lękowych, a nawet przy nadmiernym pobudzeniu seksualnym. Warto wiedzieć, że wyciągi z kwiatów grzybieni są niezwykle pomocne w zwalczaniu negatywnych skutków okresu przekwitania (menopauzy).

Grzybień biały zdobył szczególne uznanie w kosmetologii za jego właściwości wspierające naszą skórę.

Wyciąg z kwiatów, a czasem również z nasion, wykorzystywany jest w kosmetykach ujędrniających i likwidujących zmarszczki mimiczne. Dzięki właściwościom rozluźniającym kwiaty grzybienia białego są składnikiem profesjonalnych kosmetyków anty-aging. Rozluźniają one owal twarzy i niwelują widoczne zmęczenie. Maseczki i przymoczki z kwiatów lilii wodnej używa się do codziennej pielęgnacji cery tłustej z trądzikiem młodzieńczym o rozszerzonych porach. Są one również stosowane do przemywania drobnych uszkodzeń skóry i wągrów

Ze względu na właściwości i piękny wygląd kwiatów, lilia wodna używana była przez nasze prababki jako roślina upiększająca oraz przeciwstarzeniowa!

Po zastosowaniu kosmetyków na bazie surowca lilii wodnej skóra staje się widocznie gładka i jedwabista w dotyku. Kłącza tej rośliny używa się do pielęgnacji włosów, a aromat śnieżnobiałych, pięknych kwiatów znajduje się w składzie wielu wód toaletowych i perfum.

Relaks i odprężenie, to również oferuje nam grzybień biały.

W dermokosmetyce grzybień biały stosowany jest w kosmetykach odprężających i relaksujących typu spa, oczywiście z pięknym zapachem i ekskluzywnym aromatem. Ekstrakty z grzybienia są niezwykle bogate w przeciwutleniacze, dzięki czemu chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także usuwają piegi i plamy powstałe w wyniku przebarwień na skórze.

bluszcz lewy

Zobacz produkty

Zobacz produkt Żel pod prysznic nawilżający

Żel pod prysznic nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Zestaw w kosmetyczce ciało

Zestaw w kosmetyczce ciało

Zobacz więcej
Zobacz produkt Szampon odżywczy

Szampon odżywczy

Zobacz więcej
Zobacz produkt Odżywka regenerująca

Odżywka regenerująca

Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Regenerujący krem do rąk

Regenerujący krem do rąk

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Krem do rąk nawilżający

Krem do rąk nawilżający

Zobacz więcej