Lipa

(Tilia) Lipa to znacznych rozmiarów drzewo z rodziny lipowatych (Tiliaceae), liczy około 30 gatunków i jest jednym z najpopularniejszych drzew. Skąd jej popularność i kiedy warto po nią sięgnąć?

bluszcz vademecum
Polana - Lipa

Lipę możemy spotkać nie tylko w lasach i parkach, ale również w naszych domach pod wieloma postaciami.

Choć lipa występuje powszechnie w całej Europie, w Polsce występują dziko tylko dwa gatunki: lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) i szerokolistna (Tilia platyphyllos Scop.). Drewno lipowe należy do miękkiego i łupliwego, dzięki czemu łatwo można je szlifować, barwić i obrabiać. To właśnie te cechy spowodowały, że od dawna jest wykorzystywane do wytwarzania mebli, podłóg, naczyń codziennego użytku czy instrumentów muzycznych!
Drzewa z rodzaju lipy nie mają specjalnych wymagań glebowych, dlatego możemy je spotkać nie tylko w lasach, ale również parkach i wzdłuż dróg. Lipy są roślinami miododajnymi, wysoko cenionymi przez pszczelarzy!
Kto nie kojarzy ich żółtawobiałych, intensywnie pachnących kwiatów, które są nieodzownym elementem lipcowego krajobrazu?

No właśnie, co z tym wpływem lipy na nasze zdrowie?

Surowcem jest kwiatostan lipy, który składa się z 3-6 kwiatów. Zebrane kwiatostany z podsadką suszy się ułożone w cienkich warstwach w warunkach naturalnych (koniecznie w cieniu i przewiewie) lub specjalnych suszarniach w temperaturze do 35°C.

Działanie lipy i jej współczesne zastosowanie w fitoterapii, kiedy po nią sięgnąć?

Oba gatunki lipy odgrywają istotną rolę w fitoterapii, a ich stosowanie w Europie ma  wyjątkowo długą tradycję. Szczególnie ceniony jest kwiatostan lipy z podsadką, zwany kwiatem, zawierający flawonoidy, śluzy, garbniki, fitosterole, olejki  eteryczne czy sole mineralne.

Lipa i jej multizadaniowość.

Nie ma nic lepszego jako środek napotny niż dodatkowy koc i napar z lipy, ten drugi dzięki flawonoidom.  W przypadku  gorączki napary lub odwary z kwiatów lipy łagodnie zwiększają wydzielanie potu, co szczególnie ważne jest  przy chorobach górnych dróg oddechowych przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała.

Kwiatostany lipy dzięki zawartości olejku łagodzą podrażnienia gardła. Napary z surowca ze względu na obecność substancji śluzowych, które powlekają  gardło łagodzą także suchy kaszel.

Terpeny zawarte w lipie wzmagają wytwarzanie soku żołądkowego, zwiększają przepływ żółci do dwunastnicy, a substancje śluzowe działają osłaniająco, dzięki czemu napary z lipy  wykazują korzystny wpływ  na funkcjonowanie układu pokarmowego i trawienie.

Lipa pomaga również obniżyć stany napięcia nerwowego poprzez zawarte w niej olejki eteryczne, które działają uspokajająco na nasze ciało. Wspomaga spokojny sen, zmniejsza niepokój i relaksuje.

Popularność lipy w Polsce znacząco wpłynęła na jej naturalne występowanie

Udział lipy w wielu zespołach leśnych w naszym kraju został poważnie zmniejszony na skutek gospodarczej działalności człowieka, dlatego dzisiaj przeważnie jest sadzona. Co świadczy o dawnym rozprzestrzenieniu lipy? Wystarczy spojrzeć na mapę administracyjną Polski, znajdziemy tam około 120 takich miejscowości, jak: Lupa, Lipce, Lipia Góra, Lipinki, Lipiny, Lipowiec czy nawet Św. Lipka w województwie olsztyńskim, gdzie obejrzeć możesz zabytkowy barokowy klasztor jezuitów!

W niektórych krajach kwiat lipy stosuje się zewnętrznie do łagodzenia i uśmierzenia swędzeń, do opatrywania popękanej i spierzchniętej skóry i miejsc po ukąszeniach owadów!

bluszcz lewy

Zobacz produkty

Zobacz produkt Żel pod prysznic nawilżający

Żel pod prysznic nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Zestaw w kosmetyczce ciało

Zestaw w kosmetyczce ciało

Zobacz więcej
Zobacz produkt Szampon odżywczy

Szampon odżywczy

Zobacz więcej
Zobacz produkt Odżywka regenerująca

Odżywka regenerująca

Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Regenerujący krem do rąk

Regenerujący krem do rąk

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Krem do rąk nawilżający

Krem do rąk nawilżający

Zobacz więcej