Babka lancetowata

(Plantago lanceolata L.) Babka lancetowata zwana wąskolistną, babką koniczynową, języczkami polnymi oraz żywcem, pochodzi z rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Roślina ta powszechna jest w całej Europie, a także w Azji i Afryce Północnej. Bez problemu znajdziemy ją także w Ameryce Północnej, Australii i na Madagaskarze.

bluszcz vademecum
Polana - Babka lancetowata

Babka lancetowata chętnie zasiedla pola, pobocza dróg, łąki, pastwiska, i choć uważana jest za chwast, ma wiele cennych właściwości.

Surowcem zielarskim babki lancetowatej są liście, które zbiera się w czasie kwitnienia roślin. Długie i wąskie, choć gorzkie w smaku, zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia składników takich jak: flawonoidy, pektyny, garbniki, glikozydy, śluzy, kwasy organiczne, a także sole mineralne i witaminy. Warto pamiętać, że przed spożyciem trzeba usunąć z nich włókniste nitki, które w przemyśle pozyskuje się na włókna, ponieważ nadają się do produkcji tekstyliów. Z kolei z łupin nasiennych babki pozyskuje się śluz, który wykorzystywany był do ich usztywnienia. Nasiona babki można mielić na proszek i dodawać do mąki przy produkcji chleba czy ciastek, a z całych roślin pozyskuje się barwniki złote i brązowe.

Świeży sok z liści oraz same liście, czy też odwar z wysuszonych liści – kiedy i na co warto je stosować?

Przetwory z liści babki lancetowatej, ze względu na swoje działanie przeciwzapalne na błony śluzowe jamy ustnej i gardła, a także wykrztuśne i rozkurczowe, stosowane są w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych i przy suchym kaszlu. Zmniejszają przekrwienie błon śluzowych oraz nadmierną przepuszczalność naczyń krwionośnych. Odwary z liści babki stosowane są także w nieżytach przewodu pokarmowego oraz uszkodzeniu błon śluzowych żołądka i jelit.
Babka lancetowata pod różnymi postaciami stosowana jest także zewnętrznie w formie okładów. Przyspiesza gojenie się ran oraz regenerację naskórka. Działa pomocniczo w leczeniu drobnych ran i skaleczeń. Liście babki mogą być stosowane bezpośrednio na uszkodzoną skórę nawet kilka razy dziennie, w celu szybszego gojenia, powstrzymania swędzenia przy ukąszeniach owadów czy złagodzenia bólu.

Liczne właściwości babki lancetowatej sprawiły, że jest ona cennym surowcem stosowanym w kosmetologii.

Ekstrakty pozyskiwane z babki lancetowatej są źródłem wielu substancji aktywnych takich jak: irydoidy, glikozydy i flawonoidy. Jej właściwości bakteriobójcze, antybiotyczne, ściągające i wspomagające regenerację naskórka wykorzystuje się w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej. Babka lancetowata uelastycznia również skórę i wzmacnia naczynia krwionośne. Dlatego stosowana jest w kosmetykach do pielęgnacji skóry wokół oczu i powiek, a także preparatach przeciwzmarszczkowych.

Babka lancetowata ma długą historię stosowania, sięgającą czasów starożytnych.

Setki lat temu w niektórych kulturach babka lancetowata używana była jako panaceum, czyli lekarstwo na wszystko. Jedną z indiańskich nazw rośliny tłumaczy się jako „lek życia”. W medycynie ludowej znano jej cenne walory i wykorzystywano jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, w leczeniu kaszlu, a także nieżytów przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Uważano ją za silną roślinę, ponieważ nie ginęła mimo deptania. Okłady z liści ze względu na właściwości antyseptyczne zalecano jako środki łagodzące miejsca po ugryzieniach owadów i przyspieszające gojenie się drobnych ran.

bluszcz lewy

Zobacz produkty

Zobacz produkt Żel pod prysznic nawilżający

Żel pod prysznic nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Zestaw w kosmetyczce ciało

Zestaw w kosmetyczce ciało

Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Regenerujący krem do rąk

Regenerujący krem do rąk

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Krem do rąk nawilżający

Krem do rąk nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej