Czerwona koniczyna

(Trifolium pratense L.) Właściwości czerwonej koniczyny doceniono już wiele lat temu. Pisał o niej angielski botanik J.Gerard, nazywając czerwoną koniczynę „trzylistem łąkowym” lub „trójlistną trawą”. Nazwy te wzięły się od jej charakterystycznych trójlistkowych liści które kojarzone były przez średniowiecznych chrześcijan z Trójcą Świętą.

bluszcz vademecum
Polana - Czerwona koniczyna

Koniczyna czerwona pochodzi z Europy z basenu Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego, ale dotarła również do Ameryki Północnej.

Czerwona koniczyna, znana powszechnie również jako koniczyna łąkowa lub konicz, to roślina wieloletnia z rodziny bobowatych (Fabaceae), która osiąga do 50 cm wysokości. 
Posiada 3 listkowe liście o eliptycznym lub jajowatym kształcie. Jej owoc stanowi strąk, w którym znajduje się jedno nasiono.  Kwiaty koniczyny są jasnopurpurowe lub różowe. Kwitnienie przypada w okresie od maja do września.

Polana. Piękno, które masz w naturze.

CZERWONA KONICZYNA - ROŚLINA KOBIET
Koniczyna

SIŁA CZERWONEJ KONICZYNY

Niezwykła roślina wspierająca kobiety w trosce o dobrą kondycję i piękno skóry.

SIŁA CZERWONEJ KONICZYNY

Bogata w dobroczynne izoflawony, w naturalny sposób redukuje negatywne skutki promieniowania UV i działania wolnych rodników.

SIŁA CZERWONEJ KONICZYNY

Zmniejsza wysuszenie naskórka.

SIŁA CZERWONEJ KONICZYNY

Pozytywnie wpływa na sprężystość i elastyczność skóry.

SIŁA CZERWONEJ KONICZYNY

Zmniejsza szarość skóry i wyrównuje jej koloryt.

SIŁA CZERWONEJ KONICZYNY

Skóra jest bardziej jędrna i zauważalnie odmłodzona.

Koniczyna

Czerwona koniczyna działa kojąco i regenerująco na skórę.

Proces starzenia się skóry wiąże się głównie ze spadkiem poziomu niektórych hormonów, m.in. estrogenów. Izoflawony zawarte w ekstrakcie z koniczyny pozytywnie wpływają na sieć włókien kolagenowych i elastyny. Mają one właściwości redukujące ilość wolnych rodników, chronią przed słońcem i stymulują syntezę kolagenu, redukując objawy starzenia się skóry. Zapewniają również odpowiednią elastyczność skóry. Dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów koniczyna działa także antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.

Roślina kobiet

Spośród najważniejszych związków występujących w koniczynie czerwonej wymienić należy: flawonoidy, antocyjany, glikozydy fenolowe, a także kumaryny. Nie można zapomnieć również o silnie wspierających organizm kwasach organicznych oraz witaminie C, witaminie E oraz karotenie.
Czerwona koniczyna jest często nazywana „rośliną kobiet”, ponieważ jest ziołem posiadającym szczególne właściwości regulujące gospodarkę hormonalną i wpływające na regulację cyklu miesiączkowego. Zawarte w koniczynie czerwonej izoflawony posiadają podobną budowę do estrogenów, przez co mogą się łączyć z receptorami estrogenowymi w efekcie łagodząc m.in. objawy menopauzy.  Dlatego też nazywane są „fitoestrogenami”. Koniczynę czerwoną warto stosować nie tylko w okresie menopauzy (choć należy pamiętać, że redukuje uderzenia gorąca i nocnych potów), ale także w okresie dojrzewania oraz późniejszym etapie dojrzałości kobiecej. Dlaczego jeszcze? Ponieważ dzięki zwartości izoflawonów utrzymuje odpowiedni poziom estrogenów w bezpieczny dla kobiet sposób.

Czerwona koniczyna działa również korzystnie na układ krwionośny oraz układ trawienny.

Koniczyna czerwona, dzięki dużej zawartości flawonoidów i antocyjanów, wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, zwiększa elastyczność i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i obniża ciśnienia krwi, tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia. Przetwory z koniczyny pobudzają czynności wątroby i pęcherzyka żółciowego, regulują prace układu pokarmowego, działają rozkurczowo i poprawiają apetyt.

Koniczyna czerwona stosowana była powszechnie w medycynie ludowej, ale także w kuchni.

W Ameryce Północnej Indianie jako jedni z pierwszych wykorzystywali kwiaty koniczyny w leczeniu chorób skóry jak łuszczyca czy egzema. W medycynie ludowej koniczyna stosowana była głównie w postaci naparów i nalewek, a także zewnętrznie w postaci maści, kompresów, czy kropli do przemywania oczu. Świeże kwiaty, po dokładnym roztarciu, stosowane były także łagodząco w ukąszeniach owadów oraz oparzeniach.
Wszystkie części koniczyny czerwonej są jadalne, jednak w obecnych czasach wykorzystywane są o wiele rzadziej niż w przeszłości. Dawniej koniczyna jadana była zwłaszcza w okresach głodu, ze względu na wysoką zawartość białka. Świeże kwiatostany i liście koniczyny można dodawać do sałatek i surówek, a także przyrządzać podobnie jak szpinak. Można je także kisić na zimę podobnie jak kapustę i podawać jako dodatek do potraw mięsnych.

bluszcz lewy

Zobacz produkty

Zobacz produkt Żel pod prysznic nawilżający

Żel pod prysznic nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Żel pod prysznic orzeźwiający

Żel pod prysznic orzeźwiający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Szampon odżywczy

Szampon odżywczy

Zobacz więcej
Zobacz produkt Odżywka regenerująca

Odżywka regenerująca

Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej