Kocanka piaskowa

(Helichrysum arenarium L.) Kocanka piaskowa to wieloletnia roślina z  rodziny astrowatych (Asteraceae), która w Polsce znana jest też pod nazwami: kociełapki, szarota żółta, nieśmiertelnik żółty, suchokwiat czy suchołuska kwiatowa. Pochodzi ona z obszaru Morza Śródziemnego, Azji Środkowej i Chin. Kocanka rośnie głównie w suchych borach, na piaskach, ugorach, a nawet na wydmach i w zaroślach.

bluszcz vademecum
Polana - Kocanka piaskowa

Kocanka pospolita to roślina o drobnych, złocistych kwiatach i delikatnym słodkim zapachu.

Kocanka to niewielka bylina wyrastająca do 30 cm wysokości. W dolnej części rośliny liście są podłużnie jajowate, natomiast górne wąskolancetowate. Na szczytach wzniesionych i ulistnionych łodyg kocanki tworzą się kwiatostany w postaci baldachokształtnej wiechy. Złocistożółte czy pomarańczowe kwiaty zebrane są w koszyczki kwiatowe i posiadają swoisty, słodkawy zapach. Z wyglądu koszyczki sprawiają wrażenie suchych kwiatów, nawet gdy są młode i jeszcze rosną.

Jakie składniki kryje w sobie kocanka pospolita i jakie było jej znaczenie w medycynie ludowej?

W ziołolecznictwie stosowany jest kwiatostan kocanek, ponieważ zawiera on związki flawonoidowe, kumaryny, olejek eteryczny, kwasy fenolowe, gorycze i karotenoidy. W medycynie ludowej kocanki stosowane były w bólach mięśni i stawów o podłożu reumatycznym. Ponadto kocankę często stosuje się zewnętrznie w opuchliznach, stłuczeniach i krwiakach.

Dlaczego kocanka stosowana jest po dziś dzień? Jak działa na nasz organizm?

Obecnie wyciągi z kwiatostanów kocanek cenione są głównie ze względu na ich działanie żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczowe na mięśnie gładkie pęcherzyka żółciowego. Wyciągi z tej niewielkiej rośliny stosowane są również w chorobach wątroby spowodowanych niedostatecznym wytwarzaniem żółci i w stanach zapalnych dróg żółciowych. Pomocniczo warto stosować kocankę przy schorzeniach układu moczowego. Kwiatostany kocanki zwiększają nieznacznie wydzielanie soków trawiennych, pobudzają trawienie, a także wpływają korzystnie na pracę żołądka.

Kocanka pospolita ma niesamowite działanie na naszą skórę, przez co chętnie stosowana jest w kosmetyce.

Kocanka wspomaga leczenie cery naczynkowej, obkurczając drobne naczynia krwionośne. Dzięki zastosowaniu mieszaniny olejku eterycznego i oleju natłuszcza, wygładza i nawilża skórę, wzmacnia barierę lipidową skóry, a obecność składników antyoksydacyjnych opóźnia procesy starzenia się naszej skóry.

Zawarte w kocance składniki olejkowe wykazują właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne.

Dzięki temu produkty zawierające te składniki przyspieszają gojenie się ran, zmniejszają widoczność blizn i rozstępów oraz likwidują stany zapalne i alergiczne skóry. Olejek eteryczny pozyskiwany z kocanki pospolitej stosuje się w produkcji perfum oraz w produktach przed i po opalaniu, wykorzystując jego właściwości chroniące przed promieniowaniem UV.

Kocanka pospolita: czego o niej nie wiesz, ale za chwilę się dowiesz?

Kocanka piaskowa, Helichrysum arenarium L. - nazwa całego rodzaju, do którego należy ten gatunek, pochodzi od greckich słów helios, oznaczających słońce i chryzos, oznaczających złoto. Obie te nazwy odnoszą się do złotego, błyszczącego koloru kwiatostanów, które zbierane są w porze początkowego kwitnienia, by uniknąć momentu wytworzenia nasion (kwitną one od lipca do października).

bluszcz lewy

Zobacz produkty

Zobacz produkt Żel pod prysznic nawilżający

Żel pod prysznic nawilżający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Żel pod prysznic orzeźwiający

Żel pod prysznic orzeźwiający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Szampon odżywczy

Szampon odżywczy

Zobacz więcej
Zobacz produkt Odżywka regenerująca

Odżywka regenerująca

Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Pomadka pielęgnacyjna<br>do ust<br>

Pomadka pielęgnacyjna
do ust

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Regenerujący krem do rąk

Regenerujący krem do rąk

Przejdź do sklepu Zobacz więcej
Zobacz produkt Krem do rąk nawilżający

Krem do rąk nawilżający

Zobacz więcej
Zobacz produkt Krem do rąk wygładzający

Krem do rąk wygładzający

Przejdź do sklepu Zobacz więcej